Slet je tradičně spojením krásy pohybu a umění, tak jak dostala Česká obec sokolská do vínku při svém založení. Letošní XVII. všesokolský slet, největší sportovně-kulturní událost roku, nabízí čtyři velké výstavy a první byla dnes slavnostně otevřena ve sněmovních kuloárech. Pod názvem Sokolové v poslaneckých lavicích se zaměřuje na významné sokolské osobnosti, které byly od vzniku spolku aktivními sokoly a zároveň činnými v politické sféře.
„Výstava je malou splátkou za to, co sokolové naši zemi přinesli v minulosti, přinášejí nyní a nepochybně budou i přinášet,“ řekla při dnešní vernisáži místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová.
Historie Sokola je neodmyslitelně spjata s celou řadou významných osobností. Na prvním místě je třeba jmenovat prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Heslo zakladatele sokolského hnutí Miroslava Tyrše „Co Čech, to sokol“ se sice nikdy naplnit nepodařilo, několikrát ve své historii se ale Sokol pohyboval okolo milionové členské základny.
„Tomu odpovídalo i jeho zastoupení ve společnosti, nevyjímaje politické strany či poslanecké mandáty. Jen v meziválečném období byly členy Sokola dvě stovky poslanců, poslankyň, senátorů a senátorek. I v současnosti nalezneme v Senátu či Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky členy České obce sokolské,“ řekl Martin Chlumský, starosta České obce sokolské.
Výstava se věnuje období od roku 1862, kdy mezi zakladateli Sokola byla řada poslanců českého sněmu či říšské rady až do současnosti. Výstava, vznikla ve spolupráci Československé obce sokolské a odborných pracovišť Kanceláře Poslanecké sněmovny u příležitosti konání XVII. všesokolského sletu.
Starosta ČOS Martin Chlumský při vernisáži převzal plastiku "Vítězný Sokol", kterou vytvořil v roce 1938 při příležitosti X. sletu významný prvorepublikový akademický sochař Břetislava Benda. Rodina se nyní rozhodla sochu věnovat České obci sokolské a dnes tak učinil autorův pravnuk Břetislav Benda.
Podlipný, armáda i slety
Další „sletová“ výstava bude na Mariánském náměstí pod názvem Jan Podlipný, sokol a starosta Belle Époque. Výstava se věnuje jedné z nejvýznamnějších postav historie sokolského hnutí a současně starostovi hlavního města Prahy JUDr. Janu Podlipnému. Fotogalerii najdete ZDE (Foto: MHMP).
Výstava Armáda a všesokolské slety na Vítězném náměstí bude součástí cyklu připravovaného Vojenským historickým ústavem Praha k významným výročím před budovou Generálního štábu Armády České republiky. Bude věnována nejen historii sokolské organizace, ale především vzájemným vztahům mezi Sokolem a armádou, počínajíc snahou jejího zakladatele Miroslava Tyrše vytvořit ze sokolů národní armádu dosud neexistujícího státu. Fotogalerii najdete ZDE (Foto: VHÚ)
A na Náměstí Míru je výstava Sedmnáct všesokolských sletů, která připomene na dvaceti panelech historii všesokolských sletů od toho prvního v roce 1862 až do současného sedmnáctého. Slety byly vždy největším svátkem sokolstva. Projdeme si tak de facto celou historii sokolského hnutí i se všemi místy, kde se všesokolské slety konaly – od Střeleckého ostrova, přes Královskou oboru, Letenskou pláň, strahovský Masarykův stadion, stadion Evžena Rošického, až po Eden, kde probíhají současné slety.Foto:
KPS/Lukáš Janičina