Toužebně očekávanou zahajovací formulku sletu pronesl starosta České obce sokolské Martin Chlumský krátce po osmé hodině z jeviště Národního divadla. Slavnostního večera, jehož součástí bylo unikátní nastudování hry Lucerna od Aloise Jiráska, se zúčastnili vrcholní představitelé českého státu i sokolů.
„Díky podhoubí, které Sokol vytváří, vyrůstají u nás lidé, na které můžeme být hrdí a kteří nám pomáhají povstat proti nespravedlnosti i v těch nejtěžších dobách,“ řekl na úvod večera předseda Senátu Miloš Vystrčil a vzpomněl političku Františku Plamínkovou, protektorátního premiéra Aloise Eliáše nebo parašutisty, kteří za druhé světové války spáchali atentát na Reinharda Heydricha.
„Takový odpor má smysl nejen za okupace, ale i dnes. Sokolové jsou nositelé velké zodpovědnosti a statečnosti a já vám za to děkuji,“ dodal Vystrčil a prozradil, že má doma po pradědečkovi fotografii živého obrazu z roku 1890 ze zakládání Sokola v Telči.
Ministr kultury Martin Baxa připomněl význam Sokola pro českou kulturu a to, jak spolek od 19. století spoluvytvářel tuzemskou občanskou společnost. Zároveň vyzdvihl jeho aktuálnost a životaschopnost. „Sokolská praxe je tak pevná, že přežila až do současnosti jako nosný kulturní vzorec pro další generace,“ uvedl ministr. Citoval také Kunderovu hru Majitelé klíčů, kde se praví, že prostná udělala pro naši zemi více než deset revolucí.
Posledním řečníkem slavnostního zahájení byl starosta ČOS Martin Chlumský. „Slet spojuje nejen sport a kulturu, ale i Sokoly z Česka a zahraničí. Je to jedinečná možnost představit moderní podobu naší organizace. Máme za sebou tři roky příprav a všem sestrám a bratrům ze srdce děkuji za jejich úsilí. Doufám, že si všichni odneseme nezapomenutelné zážitky,“ řekl Chlumský a prohlásil slet za oficiálně zahájený.
Pak už moderátor večera Dalibor Gondík přenechal jeviště hercům a diváci zhlédli hru Aloise Jiráska Lucerna, které v hledišti sledovali také místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová a předseda Národní sportovní agentury (NSA) Ondřej Šebek.
. Její unikátnost spočívala v tom, že herecký soubor tvořili převážně sokolští divadelní amatéři doplnění o pár profesionálních herců – věc v Národním divadle ojedinělá. Jiráskovu klasiku si vzal na starost zkušený ochotnický režisér a Daliborův otec Bohumil Gondík.
Pro stovky účastníků sletu, kteří nemohli sledovat představení naživo, byl díky partnerství s Českou televizí v čerstvě otevřeném Sletovém domě připraven přímý přenos ČT Art na velkoplošné obrazovce. Ti nejvěrnější si nenechali zážitek zkazit ani deštěm, který se nad Prahu přihnal ve večerních hodinách.
Fotogalerii naleznete ZDE.