Nejvzácnější pocty se dostane XVII. všesokolskému sletu. První program předvedení hromadných skladeb navštíví prezident Petr Pavel. V průběhu čtvrtečního večera navíc naváže na historickou tradici a České obci sokolské věnuje jako čtvrtá hlava státu prapor.
"To jen dokládá, jak důležitou akcí slet je. Z toho, že prezident přijal naše pozvání a přijde se podívat na hromadné skladby, máme pochopitelně velkou radost. Všichni, kdo se na sletu podílí, si to zaslouží," řekl starosta ČOS Martin Chlumský a dodal: "Rád bych touto cestou poděkoval nejen panu prezidentovi, ale všem organizátorům, cvičitelkám, cvičitelům, cvičencům a dobrovolníkům."
Před Petrem Pavlem se sletu z prezidentů Československa a České republiky ve své době zúčastnili Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Klement Gottwald, Václav Havel a naposledy Václav Klaus před 18 lety.
Současná hlava státu udělila sletů záštitu a osobně účastníky sletu pozdraví ve čtvrtek. Sokolům předá čestný prapor Prapor o velikosti metru čtverečního zdobí například státní ratolesti použité na prezidentské vlajce, 3D výšivka (tzv. malba nití) s podpisem prezidenta Petra Pavla. Stejnou technikou je provedené i lemování v národních barvách.
Foto: František Dron
Prapor vznikl pomocí technologie strojového vyšívání. Na jeho částech se pracovalo odděleně a výroba proto trvala zhruba měsíc.
"Nejprve se připraví počítačový program, který nastavuje stehy, rozpichy nebo hustotu vyšívání. Vše podle zákazníkova přání. Připraví se nitě, v tomto případě nit viskózová a polyesterová," popisuje Luboš Hermann z dílny Tyla, která vyrábí prezidentskou standardu, vlajky pro senát, úřad vlády, sportovní organizace a třeba i hasiče.
Čtvrtý prapor: od Masaryka k Pavlovi
Tradice předávání prezidentských praporů během všesokolského sletu sahá až k Tomáš Garrigue Masarykovi. Ten si velmi uvědomoval význam sokolstva pro vznik československého státu, sokolové byli navíc v roce 1918 prvními strážci Pražského hradu. Prezident věnoval čestný prapor během VIII. sletu v roce 1926. Navázal na něj i druhý čs. prezident Edvard Beneš, sám člen Sokola, jenž svůj prapor předal delegaci během X. sletu v roce 1938.
Třetí prapor obdržela organizace až 8. října 2019 z rukou tehdejšího prezidenta Miloše Zemana v rámci Památného dne sokolstva. Ten si tehdy Česká obec sokolská připomínala poprvé také jako Významný den České republiky.
Prezidenti se sletu účastní pravidelně. Na tom prvním porevolučním v roce 1994 Sokoly pozdravil Václav Havel, v roce 2006, kdy se akce konala na Stadionu Evžena Rošického na Strahově, byl přítomen Václav Klaus.
Při tomto historickém exkurzu je nutné dodat, že během XI. sletu v roce 1948 sokolové vyjádřili nelibost nad účastí tehdejšího nového komunistického prezidenta Klementa Gottwalda a skandovali jméno jeho předchůdce Beneše. Komunisté později spolek zakázali.