Postavy z vizuálu XVII. všesokolského sletu i ztvárnění gymnastky Věry Čáslavské a běžce Emila Zátopka. Dnešní vernisáž zahájila druhou výstavu v GALERII SOKOL, která nese název Sportovní legendy a je výběrem sportovních grafik výtvarníka Jaromíra 99.
Čtrnáct děl Jaromíra 99 je k vidění ve zrekonstruované pasáži Tyršova domu v Praze – sídla České obce sokolské (ČOS). Výstava se koná ve spolupráci s Českým olympijským výborem (ČOV).
Výtvarník, textař a hudebník Jaromír Švejdík, známý pod pseudonymem Jaromír 99, se podílel na vizuální podobě XVII. všesokolského sletu, který připravili ve studiu Dynamo design.
"Vizuální styl letošního sletu, jehož je Jaromír 99 spoluautorem, je z mého pohledu nejlepší, jaký jsme kdy měli. I díky němu je o slet mezi veřejností mimořádný zájem a rychle mizí vstupenky na hromadné skladby," řekl Martin Chlumský, starosta České obce sokolské, a dodal: "Jsem moc rád, že v osobě Jaromíra 99 držíme tradici a spojujeme, i v duchu letošního sletu, náš spolek s výraznými umělci své doby. V minulosti to byli například malíři Mikoláš Aleš, Josef Mánes a nedávno autor graffiti Michal Škapa."
Jaromír 99 o sobě tvrdí, že velkým sportovcem není, což ale zas tak velká pravda není. "Když už sportuju, tak je to lehký sport jako kolo a turistika, to teda dělám skoro denně. A hrával jsem basketbal," prozradil výtvarník při vernisáži. Není divu, že jeho nejoblíbenější sportovní postavou, kterou pro sletový vizuál dělal, je basketbalista.
Umělec kreslí všechno digitálně a vždy má jen určitý výběr barev. U sletového vizuálu byl 'limitován' českými barvami.
"Když se podíváte na Zátopka, tak jsou to zlínské barvy. U Čáslavské jde o olympijské barvy. Vždy si paletu raději omezím, než abych se ztratil. Ono to vypadá jednoduše, ale je to minimalismus. Každá čára navíc hraje roli," uvedl Jaromír 99.
Kurátory výstavy jsou členové Umělecké rady ČOS; její předseda Marek Tesař a kritik výtvarného umění a spisovatel Petr Volf. Architektonický dohled má na starosti Atelier Pleskot.
GALERIE SOKOL se v rámci otevírání Tyršova domu a vize Tyršův dům 2030 slavnostně probudila k životu letos v lednu výstavou fotografií Jana Jirkovského ze série Ve stavu beztíže. Černobílé fotografie přibližovaly atmosféru pražských sokoloven a ukazovali sounáležitost ke kolektivu a radost z pohybu.
Sportovní legendy budou k vidění do září roku 2024. Poté si zde v uměleckých fotografiích připomeneme XVII. všesokolský slet.